A fa hibájának nevezzük azokat az elváltozásokat, amelyek a felhasználhatóság szempontjából csökkentik a fa értékét. Az élőfa sokféle hatásnak van kitéve.
A különböző károsítok okozta hibákat a következőképpen csoportosíthatjuk: az élőfa növekedéséből származó hibák; növényi kártevők okozta hibák; farontó rovarok okozta hibák; kezelési hibák.
Növekedésből származó hiba, görbeség a fában
A normálistól eltérő görbültségét a hó és a szél nyomása okozhat. A felhasználás szempontjából ez azért káros, mert a görbeség miatt elmetszett rostok csökkentik a fa szilárdságát.
Villás növésű törzseknél
A villás növésű fáknál, a törzs egy vezérága helyett kettő fejlődik, vagyis a fának két fő ága lesz, „V” alakban. Mindkét ágnak külön évgyűrűi vannak, a keresztmetszetek nyilván csökkennek, ezek együttesen repedéseket okozhatnak.
Hullámos növés
A hullámos növés a fa felületén jelentkezik. Következményeként a fa keresztmetszete változó lesz, ami csökkenti a felhasználhatóság lehetőségeit.
Növekedési hibák
A külpontosság esetén a bél nem a fa keresztmetszetének mértani középpontjában helyezkedik el. Az ilyen fa általában valamelyik oldalról terhelést kap, ennek következtében jön létre a külpontos növekedési hiba. Az évgyűrűk változó szélessége miatt ezeket a fákat nehéz megmunkálni és a száradásuk során egyenlőtlen zsugorodásra hajlamosak.
Csavarodási hibák
Csavarodott növés esetén a rostirány nem párhuzamos a fa hossztengelyével. Az ilyen fa a felhasználás szempontjából értéktelen.
Görcs a fában
A fa ágainak növekedése a bélből indul ki és ez a feldolgozás során göcs formájában jelentkezik. Ennek a fa minőségének megállapításában nagy szerepe van. A göcs színe és alakja miatt elkülönül a környező fától.
Kártevők okozta elváltozások
A növényi kártevők az élő és a feldolgozott fában egyaránt kárt tehetnek. A gombák (klorofilhiányuk miatt) önálló táplálkozásra alkalmatlanok, ezért a fán élősködnek, azaz más élő szervezetből készen veszik fel a tápanyagot. A faanyag károsodása alapján elszíneződést, fülledést és korhadást okozó, farontó gombákat különböztetünk meg.
Elszíneződést okoznak a különböző penészgombák
Ezek a gombák nem változtatják meg a fa fizikai és mechanikai tulajdonságait. A fenyőféléknél gyakori jelenség a kékülés. A frissen kidöntött fa felületét támadják meg, majd később a fa egész keresztmetszetébe is eljutnak.
A szürke elszíneződés a hosszú ideig szabadon tárolt faanyagoknál fordul elő. A kékülés és a szürke elszíneződés elsősorban esztétikai hibákat okoz.
Fülledés, gombák okozta károk
A fülledés a sejtfalat lebontó, farontó gombák élősködésének a következménye. A fülledést okozó gombák kezdetben csak a sejtüregek anyagát élik fel. Az ilyen faanyagot feldolgozva még nem következik be a szilárdságcsökkenés. Az elmaradt feldolgozás esetén azonban a gombák megtámadják a sejtfalak cellulóz- és ligninanyagát.
A fülledést okozó gombák ilyenkor egyre jobban elszaporodnak és a faanyagon egyre nagyobb keresztmetszeten a végleges tönkremenetel jelei mutatkoznak. Ilyenkor a fa feldolgozás szempontjából használhatatlan.
Korhadás
A korhadás során a fa sejtfalai károsodnak. A barna korhadás esetén a gombák a sejtfalak cellulóz tartalmát felélik és visszamarad a barna színű lignin. Ekkor a fa először megrepedezik, később kisebb darabokra esik szét, később pedig teljesen szétporlad.
A fehér korhadás következében a sejtfalak lignintartalma semmisül meg és a fa foltos, fehér színű lesz. A fa korhadása veszélyes lehet a tartószerkezeteknél. A korhadás következtében bekövetkező keresztmetszet csökkenés hatására tartószerkezet veszít teherbíró képességéből. Ezért a fából készült tartószerkezeteket rendszeresen kell ellenőrizni, illetve a szükséges időközönként el kell végezni a megelőző, karbantartó (festés, mázolás, beeresztés, stb.) munkákat.
Farontó rovarok
A farontó rovarok okozta hibák következtében a faanyag mechanikai és szilárdsági tulajdonságai károsodnak. A rovarok a friss döntésű és a száradófélben lévő faanyagban okoznak kárt. Ilyenkor a fában létrejövő járatok és folytonossági hiányok elősegítik a gombák megtelepedését.
A farontó rovarok jelentős része pusztítja a fűrészárukat és a beépített szerkezetkész faanyagokat. A legfontosabb farontó rovarok a kopogóbogarak, a cincérek, a szúfélék, a darazsak és a farontó lepkék.
A fa tárolása, szárítása
A faanyagot a feldolgozás előtt tárolni, illetve szárítani kell. A kezelés közben bekövetkező hibákat kezelési hibáknak nevezzük. A vetemedés a helytelen szárítás következménye. A nem egyenletesen száradó szövetrészek között feszültségek keletkeznek.
Az egyenlőtlen feszültségek a fa bizonyos részeit összehúzzák és ez nem kívánt alakváltozáshoz, azaz vetemedéshez vezet. A repedések a fa értékét csökkentik, hiszen a feldolgozásnál a repedt részeket nem lehet hasznosítani.